Alusta noorelt
Kohe, kui lapsel tekivad esimesed piimahambad (vanuses 6-8 kuud), on oluline õpetada neile harjumus kaks korda päevas hambaid pesta. See tähendab, et laps peab hambaharja oma parimaks sõbraks. Esimese eluaasta jooksul pese lapse hambaid ilma hambapastata ja kasuta eriti pehmete harjastega ja väikese peaga hambaharja. Kui laps on saanud aastaseks, võib hakata kasutama veidi fluoriidhambapastat – harjal olev pastakogus võiks olla võrdne lapse sõrmeküüne suurusega. Fluoriid tugevdab hambavaapa ja hoiab seega ära hammaste lagunemist. Lapse kasvades suurenda hambapasta kogust. Kuueaastane laps võib panna harjale ühe sentimeetri jagu pastat.
Oma hammaste ise pesemine on lõbus, kuid siiski on vaja abi s
Kui lapsel on juba kõik piimahambad olemas (umbes 2-3 aasta vanuses), tuleb erillist tähelepanu pöörata purihammaste närimispindade pesemisele.Seda tuleb teha ringikujuliste liigutustega igemete piiril. Kui laps on piisavalt suur ja nõuab, et ta saaks ise oma hambaid pesta, siis on kõik hästi – tuleb ainult meeles pidada, et lapse motoorsed oskused ei ole veel piisavalt välja arenenud, et nad saaksid hambapesuga täiesti üksi hakkama – kuni 8-9 aasta vanuseni peab kontrollima, et hambad saaksid ikka korralikult pestud.
Esimene jäävhammas
Kui tekib esimene jäävhammas (5-7 aasta vanuses) on tähtis, et see ei jääks hambapesu käigus tähelepanuta. See on lihtne juhtuma, kuna jäävhammas kasvab tavaliselt piimahammaste taha. Jäävhambaid tuleb üha juurde ja kui laps on umbes 13 aastat vana, on tal juba 28 jäävhammast.
Harjuta last juba varases eas oma hambaid pesema peale hommikusööki ja õhtul enne magamaminekut.