Laga hål utan fyllning

Tulekul on uus hammaste parandamise viis. Nutikad meetodid, mis kasutavad organismi võimet iseennast ravida.

Suuhaigused, eelkõige kaaries ja hammaste väljalangemine, on endiselt kõige levinumad mittenakkavad haigused Euroopas. Ja kui su hammastesse tekivad augud, on ainsaks lahenduseks parandada neid erinevat tüüpi hambatäidiste ehk plommide abil, või kuidas? Praegu on see veel nii, kuid teadlased töötavad juba hambatäidisevaba tuleviku nimel. 
Üks selles projektis osalevatest teadlastest on Dr Paul Sharp Londoni Kings kolledžist. Ta on väga entusiastlik väljavaate suhtes, et on võimalik aidata kehal iseennast aidata. Tema sõnul „on juba aeg, et bioloogia jätaks oma jälje hambaravikunsti ja tiriks selle 19. sajandist välja”.

Tüvirakud teevad augu korda

Uued meetodid, mille kallal teadlased töötavad, lähtuvad paljudel juhtudel organismi võimetest iseennast parandada. Uued ravimid hakkaksid võimaldama kahjustatud hambasäsil hambaluud taastada, et auku täita. Esialgu on seda meetodit testitud vaid laboratooriumides.

Tulevikuks on laser

Veelgi muljetavaldavam viis hambaid ravida on madala energiaga laser, mis stimuleerib hambaluu regeneratsioonivõimet. Seda meetodit peaks saama kasutada hambajuurte täitmiseks. Praegu uurivad teadlased, kas laserit saab kasutada allesjäänud hambasäsis leiduvate tüvirakkude stimuleerimiseks, mille tulemusel tekitatakse juurekanalite sulgemiseks uus hambaluu.

Kogu hamba taastamine

Veel üheks uueks meetodiks tuleviku hambaravis on võimalus taastada hambad kogu ulatuses. Hammaste taastamiseks on aga vaja tüvirakke ja see tõstab eetilisi ja juriidilisi küsimusi. ”Me peame leidma uue viisi, mis ei hõlma tüvirakke. See nõuab tohutul hulgal uuringuid ja võtab kauem aega,“ ütleb Dr Paul Sharp.

 

Tekst põhineb artiklil saidilt https://www.nbcnews.com/mach/science/next-revolution-dental-care-about-begin-ncna837706“>nbcnews.com

Comments are closed.

0
    0
    Ostukorv
    Teie ostukorv on tühiTagasi poodi
      Calculate Shipping