Regulaarne hammaste harjamine on tõhusaim viis ära hoida kaariest, hammaste väljakukkumist ja halba hingeõhku. Kuid isegi juhul, kui oma suuhügieeni eest korralikult hoolitseda, võib tekkida hambakahjustusi. Põhjuseks on sageli vale hammaste harjamise tehnika.
Elektriline hambahari õigeks harjamiseks
Pöörlev-võnkuv elektriline hambahari vähendab kaariese, hambakatu ja hammaste väljalangemise ohtu 7-17% võrreldes tavalise hambaharjaga.
Kasuta elektrihambaharja 45 kraadise nurga all hamba pinna suhtes. Harja aeglaselt, hammas-hamba haaval. Alusta välispindadest, siis liiku edasi sisemistele pindadele ning lõpeta purihammastega. Elektrihambaharja kasutades võtab harjamine aega umbes kaks minutit – siis võib olla kindel, et kõik hambad on korralikult puhtaks harjatud. Kahe tunni jooksul peale harjamist on soovitav mitte süüa. Vali endale hambahari, mille harjased on pehmed – jäigad harjased koos tugeva võnkumisega kulutavad hambavaapa ja paljastavad juurepindu.
Hambaniit ja hambavahetikud
Kuni 33 % hammaste pinnast on tavalise harjamise korral kättesaamatu. Eriti kehtib see hammaste vaheliste ja hambataguste pindade kohta, kuna toidujäätmed jäävad tavaliselt just nendesse kohtadesse kinni.
Hambaniit on siin suureks abiks, mida sõrmeotste vahel hoides, pääseb ka kõige tagumistesse paikadesse. Pinguta niiti kergelt ning liiguta seda hambavahedes edasi-tagasi . Sama tehnika kehtib ka siis, kui eelistuseks on ühekordselt kasutatavad hambaniidid.
Plastikust hambavahetikud on samuti väga kasulikud. Nad on pehmed ja elastsed ning võimaldavad pääseda ka kõige kaugematesse kohtadesse suus. Nad on hügieenilisemad kui puutikud,sest neid saab puhtaks loputada.
Hambapasta ja suuvesi
Igapäevaselt kasutataval hambapastal peaks olema piisav fluorisisaldus ja madal abrasiivsusaste. Kõrge abrasiivsusastmega hambapasta on kasulik hambaplekkide eemaldmiseks, kuid sel juhul soovitame seda kasutada ainult aeag-ajalt, kuna see kahjustab hambavaapa ning muudab selle edaspidi plekkidele veelgi vastuvõtlikumaks. Kui eelistad eriti kõrget fluorisisaldust, kasuta u. 0,2% fluorisisaldusega suuvett. See pakub paremat kaitset kui tavaline suuvesi, mille mõju on vaid lühiajaline (paar tundi), et peita bakteritest tingitud halba hingeõhku.
Hambahooldust võib pidada edukaks, kui hambad on puhtad, kattu ei ole, hingeõhk on värske ning igemed on kenasti heleroosad ja hammaste harjamisel ei teki veritsust.